Korunovace se odkládá 16. 07. 2018 23:03

Čtvrtým závodem v Ondřejově na Moravě pokračovalo Mistrovství České republiky RC rally 4WD. Na náročné, šotolinové technické trati ve sportovním areálu se sešlo na startu 63 závodníků z Čech, Moravy, Slovenska i Polska. Všechny přivítalo krásné slunečné počasí.

RZ1: Nejlepší vstup do závodu zaznamenal Martin Čejchan, druhý čas zajel překvapivě Lukáš Zámečník a třetí byl s větší ztrátou Vít Kutal. Jeden z favoritů Victor Trnka ztratil hned v úvodu přes 40 sekund po problémech s řízením. Pepa Vacek vylomil poloosu a obdržel penalizaci za nepovolený servis v UP.

RZ2: I ve druhé rychlostní zkoušce vítězí Martin Čejchan před Lukášem Zámečníkem, tentokrát ale jen o pouhé 3 setiny sekundy. Třetí čas posunul Petra Pavláta na průběžně bronzovou příčku. Vít Kutal musel restartovat svůj vůz a propadá se na čtvrté místo. Aleš Čejchan utavil regulátor a klesá z páté na devátou pozici. Martin Mudřík předstihl Davida Šintála.

RZ3: Třetí RZ se stala kořistí Vítka Kutala, což mu dopomohlo k průběžnému druhému místu. Vede stále Martin Čejchan, který dojel zkoušku po chybách v druhém čase. Třetí místo v RZ znamená pro Petra Pavláta propad na čtvrtý post, vede ale kategorii 4 o 13 sekund před Martinem Mudříkem. Do cíle nedojel kvůli zlomené páce řízení Tomáš Lysák, Josef Jandouš dostal penalizaci za nesprávný průjezd cílem, dalších pět jezdců obdrželo 10 sekund za servis v uzavřeném parkovišti.

RZ4: Před startem lehce zapršelo, ale na prašném povrchu trati se to nijak neprojevilo. Nejlépe měřený úsek zvládl opět Vít Kutal, na vedoucího Martina Čejchana ale stáhl jen 11 setin. Třetí místo nedobrovolně opustil kvůli vypadlému konektoru od serva Lukáš Zámečník. Na třetí místo se tak posunul Petr Pavlát, na kterého se však už dotahuje Aleš Čejchan, který v této RZ zajel třetí čas.

V žákovské kategorii zatím vede Jakub Pospíšil před Jakubem Mudříkem s pohodlným náskokem. O třetí místo zuří boj mezi Eliškou Schwábovou, Šimonem Klichem a Ayrtonem Alexem Pavlátem. Mezi dívkami suverénně vede Marie Jandoušová.

Po RZ 4 dojde k přeskupení dle aktuálního pořadí.

Poukaz na odběr zboží v hodnotě 700,- Kč od společnosti MZ-racing získává Marek Pástor ze Slovenska.

RZ5: Po startu prvních jezdců se spustil vydatný liják a RZ byla následně zrušena. Čeká se na rozhodnutí ředitele o dalším průběhu soutěže. Na vzniklé situaci nejvíce vydělal Petr Pavlát, který zastavil s poruchou krátce po startu.

RZ6: I následující zkouška byla kvůli dešti a nesjízdné trati zrušena. Další RZ by se ale měla jet už dle harmonogramu.

RZ7: Vysvitlo slunce, soutěž pokračuje. Na nové podmínky na trati nejlépe zareagoval Vít Kutal, který přezul na Ripmaxy a stáhl z náskoku Martina Čejchana další 4 sekundy. Třetí místo v RZ i celkově bezpečně opanoval Petr Pavlát, když Aleše Čejchana trápí problémy s vozem. Smolařem závodu je Lukáš Zámečník, který zkoušku nedokončil kvůli uvolněnému servu a definitivně ztratil šanci na dobrý výsledek.

RZ8: Martin Čejchan vyměnil pneu a rázem vyhrál předposlední zkoušku doslova o parník. Druhému Victoru Trnkovi, který také přezul, nadělil více než 15 sekund. Stabilně třetí časy zajíždí nyní Petr Pavlát. Na prvních místech v absolutním pořadí se zdá být rozhodnuto, ale rally končí až na cílové rampě. Kde není zdaleka jasno o stupních vítězů, je kategorie nejmenších, tam o třetí místo stále trvá souboj mezi Šimonem Klichem a Eliškou Schwábovou.

RZ9: Závěrečná Powerstage promluvila do konečného pořadí dramatickým způsobem. Malou sportovní tragédií skončil závod pro jinak suverénního Martina Čejchana. Pár desítek metrů před cílem namotal do kol volně ležící provázek a dokončil RZ s výraznou ztrátou. Tím spadlo vítězství do klína Vítu Kutalovi, takže korunovace nového šampiona se odkládá na poslední závod 4WD do Třemošné. I tak to Martinovi stačilo na druhé místo celkově a zůstal samozřejmě i lídrem kategorie 2. Třetí celkově a první mezi veterány skončil Petr Pavlát. V hodnocení žáků byl nejlepší Jakub Pospíšil a vítězství v dívčí kategorii získala podle očekávání Marie Jandoušová.

Rozhodnutí o letošním mistru ČR 4WD tedy padne až při závěrečném závodě na náročné trati v Třemošné u Plzně 22.9. Ještě před tím se však utkají nejlepší závodníci s modely 2WD na dvou závodech v Nedachlebicích, kde se bude 4.-5.8. rozhodovat o titulech 2WD pro rok 2018.