Ve Vyškově také vítězí Ford Fiesta R5 01. 05. 2019 23:16

Na vyškovských asfaltech se sešlo v sobotu 27.4. 31 závodníků, aby se utkali o body do MČR RC rally. Stejně jako v prvním závodě, který se jel v lednu v hale, nenašel ani na asfaltu přemožitele talentovaný Vítek Kutal ze Zlína. Hned na první rychlostní zkoušce nadělil všem svým soupeřům pořádný obklad, a i když se mu v polovině závodu nevyhnuly technické problémy, své prvenství bezpečně uhájil. Ale pojďme se podívat, jak se závod vyvíjel po jednotlivých rychlostních zkouškách.

RZ1: Suverénním způsobem zahájil závod vítěz minulého klání a letos doposud neporažený Vít Kutal. Zbytku pole ujel doslova o parník. Druhý Martin Čejchan ztratil více než 26 sekund, třetí Michal Bouchner pak dostal už více než půl minuty. Jeden z favoritů Victor Trnka po problémech s řízením zajel až desátý čas.

RZ2: Znovu vítězí Vítek Kutal a před loňským mistrem ČR 4WD Martinem Čejchanem má už náskok 35 sekund. Třetí čas zaznamenal Victor Trnka a posouvá se na šesté místo před veterána Petra Pavláta. Čtvrtý v RZ Jan Brich se propracoval na průběžnou bronzovou pozici. Za ním je Michal Bouchner a Šimon Večerka.

RZ3: Před rychlostní zkouškou došlo k přeskupení, ale na vítězné vlně dál zůstává Vít Kutal. Navyšuje svůj náskok o dalších 10 sekund. Druhý čas v testu posouvá Victora Trnku už na nejnižší stupínek vítězů, na prozatím stříbrného Martina Čejchana ale ztrácí bezmála půl minuty.

RZ4: Ani čtvrtá rychlostka nepoznala dnes jiného vítěze. Vít Kutal našel další necelé tři sekundy na zrychlujícího Victora Trnku, další čtyři vteřinky ztratil Martin Čejchan. Spolehlivě jedoucí Honza Brich by zatím bral bramborovou medaili, Šimon Večerka je pátý.

RZ5: Jsme v půli závodu a situace na špici se zdramatizovala. Stále vede Vítek Kutal, ale díky nutné výměně baterie v průběhu zkoušky ztratil 50 sekund ze svého náskoku. Martin Čejchan, který pátou RZ vyhrál, je tak za ním již jen o necelé tři sekundy. Druhý čas v testu zaznamenal Victor Trnka, který dojíždí staré pneu, třetí pak Jan Brich a v průběžném pořadí zaujímají třetí, respektive čtvrté místo. Dobře zajel Michal Bouchner a přeskočil ze sedmého na páté místo. Šimon Večerka obdržel penalizaci na předčasný start, což pro něj znamená propad na šestou příčku těsně před sedmého Petra Pavláta. Ztratil i Pepa Vacek, když měnil kolo, a Jakub Mudřík, který měnil baterii.

Poukaz na odběr zboží od firmy MZ-Racing získává Jakub Pospíšil.

RZ6: Vítězí znovu Martin Čejchan, ale z náskoku Vítka Kutala stáhl jen třičtvrtě sekundy. Victor Trnka dojíždí třetí a stejné místo mu patří i v celkové klasifikaci. Podobě čtvrtý v RZ i průběžně je Jan Brich. Šimon Večerka obdržel znovu penalizaci 10 sekund, tentokrát za trefení cílové fotobuňky, takže na Michala Bouchnera na páté příčce stále ztrácí tři vteřinky.

RZ7: Zkouška se příliš nepovedla Martinu Čejchanovi, který zajel až čtvrtý čas, takže vítězstvím v sedmé RZ Vít Kutal navýšil náskok na čele na rovných 20 sekund. Druhý v testu byl Honza Brich o tři desetiny před Victorem Trnkou. Šimon Večerka tentokrát nechyboval a pátý čas mu zajistil postup na průběžnou pátou příčku.

RZ8: Předposlední zkouška nepřinesla žádná velká překvapení. Vítězí opět Vít Kutal a navyšuje náskok na 26 sekund na druhého v RZ i celkově Martina Čejchana. Třetí místo patří Victoru Trnkovi, rozdíly jsou však už veliké. Stát se ale může ještě cokoliv, takže rozhodnuto zdaleka není. Martin Mudřík zabloudil a RZ nedokončil, čímž se z desátého místa propadl do hloubi pole.

RZ9: Je dobojováno. Po zásluze vítězí v dnešním závodě Vít Kutal, i když závěrečnou powerstage o 84 setin pro sebe získal dnes druhý Martin Čejchan. Bronz si na sever Čech z Vyškova odváží Victor Trnka. Čtvrtý je Honza Brich, pátý Šimon Večerka a šestý Michal Bouchner. Nejlepší z veteránů Petr Pavlát dojel celkově osmý, když odolal útoku mocně finišujícího Aleše Čejchana, který svou snahu přehnal při průjezdu cílovou fotobuňkou, kterou trefil, stejně jako v této RZ i Tomáš Barták. Dámský pohár se stal kořistí Marie Jandoušové. Mezi nejmladšími byl nejrychlejší Jakub Mudřík před Richardem Topinkou a Viktorkou Bednářovou.

MČR 4WD se teď přesouvá na rychlou šotolinu autokrosového závodiště v Humpolci, kde se koná další závod již 11. května.