Infarktový závěr ve třetím závodě MČR 15. 06. 2019 19:09

Druhou červnovou sobotu se sešli nejlepší závodníci z Čech i Moravy na třetím závodě MČR RC rally 1:10 elektro. Závod se konal v Bohuňově na soukromé zahradě pana ředitele, Luboše Klinkáčka a na přilehlém obecním hřišti. Tratě byly opravdu moc pěkné. Rychlá šotolina se širokými vracáky umožňovala jízdu dveřma napřed v kombinaci s technickým asfaltem prověřily řádně umění všech závodníků. Na startu se sešlo 43 závodníků, kteří si to spolu rozdali na devíti měřených úsecích. Jak se závod vyvíjel si můžete přečíst v následující reportáži.

RZ1: Nikoho asi nepřekvapilo, že úvodní RZ vyhrává lídr letošního MČR, Vít Kutal. Druhé místo vycházející hvězdy, Šimona Večerky, však čekal málokdo. Třetí dojíždí Martin Čejchan, čtvrtý je Filip Kopecký a páté místo obsazuje Jan Brich. Tradičně slabší začátek měl jeden z favoritů Victor Trnka. Z veteránů začal nejlépe Petr Pavlát, průběžně sedmý, a v dětské kategorii vede podle očekávání Jakub Mudřík.

RZ2: Druhá zkouška měla podobný průběh jako ta první. Vítězí opět Vít Kutal, za ním dojíždí se ztrátou necelé sekundy Šimon Večerka, kterému trať evidentně sedí, a třetí je znovu loňský mistr Martin Čejchan. Stejné je průběžné pořadí. Po RZ dochází k přeskupení podle aktuálního pořadí.

RZ3: Třetí zkouška přinesla změnu. Šimon Večerka potvrdil, že předchozí časy nebyly náhoda a vítězí o jeden a půl sekundy před stále ještě vedoucím Vítkem Kutalem. Třetím časem se konečně probudil Victor Trnka a z hloubi pole se posouvá na průběžné osmé místo. Mezi jezdci jsou stále jen minimální rozdíly, například mezi šestým a třináctým je jen něco přes 5 sekund.

RZ4: Nesmírně vyrovnaně dojela špička ve čtvrtém dnešním testu. Vítězného Víta Kutala a čtvrtého Martina Čejchana dělilo jen 66 setin sekundy. Mezi ně se ještě vklínili Šimon Večerka (+0,08 s) a David Šintál (+0,27 s). Posledně jmenovaný se tak posunul na páté místo průběžně.

RZ5: Souboj o desetinky pokračuje. Vít Kutal lehce navyšuje náskok na druhého Šimona Večerku, nyní má k dobru po páté rychlostní zkoušce ale stále jen nepatrné 3 sekundy. Třetí časy jezdí Martin Čejchan a jeho bronzová příčka se zdá být neohrožena. Za ním se ale bojuje. Čtvrtým časem se na post znamenající bramborovou medaili dostává Victor Trnka. Naopak problém s ložiskem odsouvá jinak skvěle jedoucího Filipa Kopeckého ze čtvrtého až na sedmé místo. Nejlepší v seniorské kategorii je stále Petr Pavlát. Na Martina Mudříka má náskok přes šest vteřin.

Dárek od firmy MZ-racing tentokrát získává Pavel Bortel.

RZ6: První dílčí vítězství dnes zaznamenává Martin Čejchan, na jeho průběžném třetím místě se ale nic nemění. Nádherný souboj probíhá na samotné špici závodu, kde druhý Šimon Večerka stáhnul skoro polovinu náskoku Vítka Kutala. Čtvrtý Victor Trnka a pátý David Šintál drží stejné pozice i v součtu všech časů.

RZ7: Opět vítězí Martin Čejchan, tentokrát ale jen o půl sekundy před vedoucím mužem Vítem Kutalem, který tak znovu natahuje svůj náskok na nejbližšího pronásledovatele Šimona Večerku na více než tři sekundy. Ani souboj o bramborovou medaili není ještě rozhodnutý. Davida Šintála dělí od Victora Trnky jen jedna vteřinka. Podobně je na tom Michal Bouchner, který má v zádech o půl sekundy dotahujícího Filipa Kopeckého. Na každou jejich chybičku pak čeká hned čtveřice borců na osmém až jedenáctém místě, které dělí jen setinky. Zdaleka nic tedy není rozhodnuto.

RZ8: Předposlední rychlostní zkouška se stala znovu kořistí Martina Čejchana. O 16 setin porazil mocně finišujícího Šimona Večerku. Před závěrečnou Powerstage má na něj Vítek Kutal náskok už jen rovné dvě sekundy. Bude to tedy ještě boj. Smůlu měl v této RZ Filip Kopecký, který polovinu zkoušky absolvoval s pohonem jen zadní nápravy a propadl se tak na desáté místo.

RZ9: I Superstage vítězí a osm bonusových bodů si odváží Martin Čejchan, nic to ale nemění na celkovém pořadí. Vít Kutal si třetím místem v RZ pohlídal další celkové vítězství v této sezóně, a protože letos ještě nepocítil hořkost porážky, je na nejlepší cestě k zisku titulu mistra ČR. Překvapení závodu Šimon Večerka si tak na své první absolutní vítězství musí ještě počkat, získává alespoň prvenství v kategorii 2.

Mezi seniory bere zlato Petr Pavlát, který nakonec v celkovém pořadí těsně podlehl mocně finišujícímu Aleši Čejchanovi a skončil devátý. Mezi nejmladšími kraloval Jakub Mudřík a dívčí kategorii ovládla Karolína Bortelová.

Bližší informace najdete na webu mcrrcrally.cz a na facebook.com/mcrrcrally.