Náročný a dramatický poslední závod. 02. 10. 2019 19:48

V Třemošné u Plzně se konal poslední závod MČR RC rally. O titulu Mistra ČR již bylo rozhodnuto, ale na dalších místech neměl nikdo nic jisté. Krásná a náročná trať v Třemošné prověřila řádně všechny závodníky a do posledních metrů i míchala pořadím nejenom v závodě, ale i v šampionátu. Ale pojďme se podívat, jak se závod vyvíjel po jednotlivých rychlostních zkouškách.

RZ1: Nejlépe závod rozjel jako už tradičně letošní mistr republiky Vítek Kutal. Zdatně mu ale sekunduje loňský mistr Martin Čejchan, který na čtyřminutové rychlostní zkoušce ztratil jen tři setiny sekundy. Třetí dojíždí Šimon Večerka, čtvrtý je Victor Trnka a pátý čas zaznamenal jinak sporadicky startující multišampión Marek Střihavka. Problémy postihly Davida Šintála, RZ dojel s náhonem zadní nápravy a výrazně ztratil.

RZ2: Martin Čejchan naděluje druhému Vítu Kutalovi 5 setin, čímž se dostává do vedení o celé dvě setiny sekundy. Třetí je opět Šimon Večerka, čtvrtý dojel Marek Střihavka a pátý Victor Trnka. Stejné pořadí je i v průběžné klasifikaci po dvou RZ. V kategorii 1, tedy mezi nejmladšími zatím kraluje Jakub Kessl, o druhé místo bojují Jakub Mudřík a Ondra Rada. V kategorii 4, tedy mezi nejstaršími je v čele s náskokem Jiří Kessl, druhý je s náskokem osm setin na Petra Pavláta Martin Mudřík. Nyní následuje přeskupení.

RZ3: Vysvitlo slunce a Vítek Kutal zatroubil do útoku. Vítězí o 1,2 sekundy před Šimonem Večerkou, Martin Čejchan ztratil jeden a půl sekundy. V boji o čtvrté místo se miska vah zatím přiklání na stranu Victora Trnky. Marek Střihavka na něj ztrácí méně než půlvteřinu. Velkou ztrátu zaznamenal Petr Pavlát, když ulomil horní rameno řízení.

RZ4: Boj o prvenství se dramatizuje. Martin Čejchan zatáhl a z náskoku Vítka Kutala umazal skoro sekundu a půl, takže mezi nimi v průběžném pořadí je rozdíl pouhé jedné setiny sekundy. Třetí časy jezdí stabilně Šimon Večerka, čtvrtý opět dokončil Victor Trnka a pátý je Marek Střihavka. Ze šestého místa na patnácté se propadá Aleš Čejchan, jeho vůz se několikrát zastavil a ztratil tak přes minutu.

Poukaz v hodnotě 700 Kč od firmy MZ-Racing získává místní borec Marek Les.

RZ5: Victor Trnka obul nové pneu a hned je z toho o bezmála tři vteřinky nejlepší čas. Za ním dojíždí Vít Kutal, který si upevňuje vedení v závodě před Martinem Čejchanem. Smůlu měl dosud pěkně jedoucí Šimon Večerka, jenž měl problém s elektronikou svého modelu a hned po startu ztratil více než půl minuty. Propadl se tak na páté místo za Marka Střihavku. Další ztrátu nabral i Petr Pavlát, když ulomil pro změnu druhé rameno.

RZ6: Další dílčí vítězství vybojoval Victor Trnka a výrazně ukusuje z náskoku prvních dvou v průběžném pořadí, kterými jsou Vít Kutal a Martin Čejchan. Druhým místem v RZ se snaží kontrovat Marek Střihavka, ale zatím se jeho ztráta na bednu neztenčuje. Do hloubi pole se po dalších problémech propadá jeden z favoritů Šimon Večerka. V kategorii 1 stále vede Jakub Kessl, je celkově desátý. Ve veteránech se zatím raduje jeho otec Jiří Kessl, který se už vyšplhal na průběžné páté místo. A v kategorii dívek je na špici třetí z rodinného klanu, Klára Kesslová.

RZ7: Mohutně finišující Victor Trnka bere vítězství i v předposledním rychlostním testu a stahuje Martina Čejchana už jen na rozdíl tří sekund. Z boje o stříbro se nakonec stává souboj o vítězství v závodě, neboť dosud vedoucí Vít Kutal urazil kolo a dojel s půlminutovou ztrátou. Propadá se tak těsně za Marka Střihavku na čtvrté místo. Pěkně zajel Tomáš Mudřík (4. v RZ) a posouvá se na pátou příčku. Naopak smůla postihla v kategorii 1 jinak suverénně jedoucího Jakuba Kessla, když RZ nedokončil. Do vedení v kategorii žáků se tak dostává Jakub Mudřík.

RZ8: Královská více než desetiminutová Powerstage se stala kořistí zrychlujícího Marka Střihavky. O osm desetin sekundy horší čas zajel Victor Trnka, ale i to mu stačilo, aby o 1,5 sekundy přeskočil Martina Čejchana a zvítězil v posledním závodě Mistrovství České republiky. Martin Čejchan bere zlato alespoň mezi juniory v kategorii 2. Třetí byl tedy Marek Střihavka, čtvrtý skončil letošní Mistr ČR Vítek Kutal a pátý Tomáš Mudřík. Nejlepší senior je na šestém místě Jiří Kessl a mezi žáky se na nejvyšší stupínek postavil Jakub Mudřík.

Až poslední RZ tedy rozhodla o letošním vicemistru ČR, kterým se stal Victor Trnka, který ve vyrovnaném souboji nakonec udolal loňského Mistra ČR Martina Čejchana a odsunul jej tak na 3.pozici v letošním šampionátu.