Jak jsme se pokusili obnovit MČR RC rally. 13. 08. 2021 21:58

MČR RC rally v podobě několikadílného seriálu po celé České republice skončilo v roce 2019 pro malý zájem závodníků cestovat za závody několik set kilometrů několikrát do roka.

Po roční pauze jsme se po dohodě s pořadateli Intercupu Zlín pokusili uspořádat MČR RC rally formátem dvou samostatných závodů v rámci jednoho víkendu. Zvolili jsme oblíbenou lokalitu v Nedachlebicích, neb zahrnuje jak závod na šotolině, tak závod na zpevněném povrchu, aby musel každý předvést, že umí jezdit rychle na jakémkoliv povrchu.

V sobotu byla na pořadu šotolina u Jandoušů na zahradě. Byl to v této lokalitě úplně poslední závod a sluší se poděkovat celé Jandoušovic rodině za ta léta příprav a za udržování trati a za tu neskutečnou energii, kterou tomu celý čas věnovali. Na startu se sešla rovná čtyřicítka závodníků, ale k mému překvapení bylo jen 28 místních, což si myslím, že je škoda, protože titul Mistra ČR se nerozdává každý den. Hned od první RZ udával tempo Martin Čejchan před stabilně jedoucím Tomášem Mudříkem. Na třetí pozici se střídali Šimon Večerka, Aleš Čejchan, za nimiž neustále zrychloval Victor Trnka, který jel s modelem 2WD zapůjčeným od Marka Střihavky. Až do RZ6 bylo ustálené pořadí s tím, že Šimon se přibližoval k druhému místu Tomáše Mudříka. O tom, že zajíci se počítají až po honu se však v RZ7 přesvědčil suverénně jedoucí Martin Čejchan, který měl už více než 30 sekund náskok. Po problémech s řízením nakonec nedokončil RZ7 a propadl se až na 19. místo. Šimon Večerka toho dokonale využil a dostal se o 1,8 sekundy před Tomáše Mudříka na první pozici. Poslední, krátká polokruhová RZ už na pořadí prvních nic nezměnila, a tak si nečekané vítězství z prvního závodu odvezl Šimon Večerka, druhý byl Tomáš Mudřík a třetí místo vybojoval Victor Trnka. V kategorii 1 zvítězil Erik Ticháček před Matyášem Seifertem a Patrikem Miklem. Kategorii 2 ovládl Jakub Mudřík, druhý dojel Matyáš Morbicer a třetí místo obsadil Matěj Kalík. Kategorie 3 kopíruje absolutní pořadí a v kategorii 4 byl nejrychlejší Aleš Čejchan před Martinem Mudříkem a Richardem Nitsche. Kategorii dívek vyhrála Marie Jandoušová před Veronikou Seifertovou a Danielou Miklovou. Dvoukolky opanoval Victor Trnka před Richardem Nitsche a Alešem Ticháčkem. V soutěži teamů nejvíce bodů získal Vest Monster Team, druhý byl RC Rally Racing Team a třetí Grifone.

Po neděli však mohlo být všechno jinak a taky že bylo.
Na směsici povrchů (zámková dlažba, asfalt, umělá tráva) byl od první RZty nejrychlejší Martin Čejchan, tentokrát se mu vyhnuly technické problémy, a tak zvítězil s půlminutovým náskokem před skvěle jedoucím Tomášem Mudříkem. A protože vítěz prvního závodu Šimon Večerka skončil v neděli až na sedmém místě, absolutním Mistrem ČR v RC rally pro rok 2021 se stal Tomáš Mudřík. Třetí místo v závodě vybojoval s dvoukolkou jedoucí Victor Trnka a v součtu obou umístění bral titul Vicemistra ČR. O jeden jediný bod za ním nakonec skončil vítěz prvního závodu Šimon Večerka, a tedy dá se říct, že o druhém a třetím v rámci MČR rozhodla až závěrečná Powerstage, ve které Victor o 9 desetin sekundy porazil Šimona a tím získal kýžený bod navíc. O čtvrté místo v neděli i celkově si to rozdali v neděli čtvrtý Tomáš Procházka a pátý Aleš Čejchan. V absolutním pořadí MČR si pozice prohodili. Ve dvoukolkách bral vítězství i titul Mistra ČR nedostižný Victor Trnka, druhý byl Richard Nitsche a třetí Aleš Ticháček. V soutěží týmu v neděli suverénně zvítězil RC Rally Racing Team rodiny Čejchanů a tím bral i titul Mistra ČR v týmech. Druhý byl v neděli AyA racing, který však v součtu skončil na čtvrtém místě. Třetí v neděli i celkově skončil tým Grifone. Až čtvrté místo obsadil v neděli tým Vest Monster Team, ale i to mu stačilo na titul Vicemistra ČR.
V kategorii dívek byla suverénní Marie Jandoušová, druhá v neděli i celkově byla Daniela Miklová a třetí nakonec skončila v neděli absentující Veronika Seifertová.
V kategorii 1 bylo pořadí stejné jako v sobotu, a tedy titul si vybojoval Erik Ticháček, druhý byl Matyáš Seifert a třetí Patrik Mikl.
V kategorii 2 se nedařilo sobotnímu vítězi Jakubu Mudříkovi, který byl kvůli technickým problémům druhý v neděli i celkově, když jej předstihl skvěle jedoucí Matyáš Morbicer a získal titul Mistra ČR. Třetí byl v neděli Ayrton Alex Pavlát, ale spolu se špatným sobotním výsledkem bral jen bramboru. Vyrovnanými výsledky z obou závodů si třetí místo zajistil Matěj Kalík.
V kategorii 3 zvítězil v neděli Martin Čejchan, ale na stupně vítězů to nestačilo. Druhý byl v neděli opět Tomáš Mudřík a bral i titul Mistra ČR v kategorii 3. Třetí v neděli i celkově v kat.3 skončil Victor Trnka, když se před něj dostal celkově vítěz sobotního závodu Šimon Večerka.
V kategorii 4 byl suverénní „mladík“ Aleš Čejchan, druhý v neděli i celkově byl překvapivě Tomáš Mikl, když měl v součtu stejně bodů jak třetí Martin Mudřík, který tak bral celkově bronz.

Formát závodu MČR potvrdil svoji životaschopnost a věřím, že většina účastníků se již těší na další ročník MČR RC rally. Uvítáme vaše typy na možné lokality závodů, tak aby se o jednom víkendu dal odjet závod šotolinový i asfaltový a aby se mistrem stal ten, kdo zvládne nejlépe oba povrchy.